About me

Dlaczego zdecydowałem się na pisanie o fotografii  oraz poruszanie innych tematów, ale zawsze w tle związanych z fotografią ? Nie jestem ani zawodowym fotografem, ani bardzo zaawansowanym fotoamatorem próbującym dorobić parę groszy jako fotograf. Fotografuję dla czystej przyjemności. Moja przygoda z fotografią zaczęła się kilkadziesiąt lat temu i trwa do dziś, zawsze sprawiając mi przyjemność. Fotografowanie stanowi odskocznię od problemów codziennego życia, z którymi niezależnie od swojej woli muszę potykać się . Jak każde hobby stanowi ucieczkę w inny świat, świat wolny od politycznych zawirowań, waśni międzyludzkich, wszechobecnego dzisiaj wyścigu szczurów, od spraw o których nie chcę myśleć. Jest to świat niezależny, istniejący obok normalnego życia. Samotnie wędruję po okolicy w poszukiwaniu fotograficznych motywów, wielokrotnie zachodząc w te same miejsca i o różnych porach dnia. Niekiedy długo szukam dogodnego miejsca, z którego wybrany motyw widziany jest tak jak oczekuję, kiedy światło jest o określonej barwie i pada pod odpowiednim kątem. Próbuję różnych kombinacji ustawienia parametrów fotografii. Kiedy przeglądam na monitorze wykonane zdjęcia, niejednokrotnie przychodzi rozczarowanie, gdyż nie uzyskałem oczekiwanego efektu. Ale nie kasuję tych zdjęć, pozostawiam je na dysku komputera, by po jakimś czasie do nich powrócić, poprzeglądać. Wielokrotnie zdarza się, że spoglądam na nie inaczej i nagle dostrzegam w nich to, co wcześniej umykało. Często wystarczy inaczej wykadrować  zdjęcie, zmienić proporcje boków i zyskuje ono nowego, zupełnie odmiennego wyrazu.

Fascynuje mnie szeroko pojęta fotografia przyrodniczo-krajobrazowa, podglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku, makro – pozwalające uchwycić to, co zazwyczaj uchodzi naszej uwadze, ale nie stronię od fotografowania ludzi starając się uchwycić ich spontaniczne zachowania, bez pozowania do kamery. Unikam natomiast robienia zdjęć ośmieszających lub naruszających intymność osób fotografowanych.

W swojej kolekcji mam wiele fotografii, które może nie zachwycają techniczną perfekcją, których kompozycja nie leży w powszechnie uznanych kanonach, do których wielu wydałoby bardzo krytyczne oceny, ale zdjęcia te mają w sobie ogromny bagaż emocji. Przeglądając je znowu  przenoszę się do momentu, gdy trzymając w ręku aparat naciskałem spust migawki i czuję nastrój tamtej chwili. Są to dla mnie najcenniejsze fotografie, stanowiące nie tylko dokumentalny zapis obrazu, ale zawierające cząstkę mnie i tylko mojego świata, świata do którego dostęp mogą mieć tylko nieliczni.

Fotografując przez tyle lat, używałem różnego rodzaju sprzętu fotograficznego od prymitywnych aparatów celownikowych formatu 6×9 i 6×6, analogowych lustrzanek dwu i jednoobiektywowych średnio i małoobrazkowych, po dzisiejsze zaawansowane technologicznie cyfrowe kompakty i lustrzankę. Ciągle eksperymentując oraz zgłębiając teoretyczne tajniki fotografii posiadam sporą praktyczną i teoretyczną wiedzę, którą chętnie  dzielę się z każdą zainteresowaną osobą. Słucham uważnie każdego, kto pragnie podzielić się swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie, bo każde inne spojrzenie, na nawet zdawałoby się znane mi zagadnienia, pozwala mi się dalej rozwijać.

Dzisiaj każdy może fotografować, w możliwość wykonania zdjęcia wyposażona jest większość telefonów komórkowych, ale wszystkich gorąco namawiam, by włożyli w to trochę serca, spróbowali odkryć w sobie fotograficzną pasję, a gwarantuję, że odkryją nowy, własny świat. Świat koloru, świateł i cieni, pełen emocjonalnych doznań, prawie niezależny od otaczającego nas szarego życia. I tego wszystkim życzę.

***************

Wszystkie fotografie zamieszczone w blogu są mojego autorstwa. Wyjątek stanowią fotografie udostępnione przez przyjaciół oraz skany starych fotografi pochodzące z mojej prywatnej kolekcji. Kopiowanie i wykorzystywanie zamieszczonych tu zdjęć dopuszczone jest jedynie po uzyskaniu pisemnej zgody.

e-mail: andipab@msn.com

AP

Posted 18 stycznia 2011 by andipab

%d blogerów lubi to: