Raniuszki zwykle poruszają się grupkami wśród gałązek krzewów i drzew. W zimie łączą się zwykle po 20-30 osobników, które razem bronią swojego terytorium przed sąsiednimi grupami. Ptaki łączą się w pary lęgowe, ale starsze ptaki, których lęgi były nieudane, pomagają innym parom przy odchowaniu młodych. Żyją w lasach liściastych i mieszanych, parkach i ogrodach. Są krótkodystansowcami prowadzącymi osiadły tryb życia. Długość ciała ok.14 cm, rozpiętość skrzydeł 16-19 cm. Ptaki z Europy Północnej mają głowy ubarwione na biało, osobniki zamieszkujące Europę Środkową mają czarne brwi. Ponieważ mają drobniutki dziobek żywią się mszycami, meszkami i małymi owadami wyciąganymi ze szczelin kory oraz miękkimi jagodami. W poszukiwaniu pożywienia potrafią zwisać na gałązkach głową do dołu, niejednokrotnie trzymając się jedną łapką, a drugą pomagają sobie w przytrzymywaniu pokarmu.
Śliczny ptaszek – jak puszek kłębuszek, w moim rejonie spotykany przelotnie i bardzo rzadko, pobrałem go do swojego albumu, dziękuję.
PolubieniePolubienie
-malutki…..
:-)
PolubieniePolubienie
Naprawdę piękny i zabawny ptaszek, taka mała puchata kuleczka z nieproporcjonalnie długim ogonkiem. Dosyć trudny do fotografowania, bo urzęduje głównie między gałązkami, bardzo ruchliwy… wpadają nagle całą rozświergotaną gromadką, robi się wielki ruch i za chwilę już żadnego nie ma… Nigdy nie zbierają pożywiena z ziemi. Aby je sfotografować siedziałem we wcześniej upatrzonym miejscu i czekałem, że może przylecą (prawie godzinę). Na szczęście doczekałem się :)
PolubieniePolubienie
cudeńko
PolubieniePolubienie
Chociaż ja nie słyszałam o takim ptaszku raniuszek to od tej pory zapamiętam że to cudo tak się nazywa, przepiękny jest i super fotka.
PolubieniePolubienie
śliczna ptaszynka, bardzo dobre zdjęcie…to że poruszają się grupami to dobrze..razem zawsze radośniej ;)
PolubieniePolubienie
Pingback: Kopia menu z Zapiecka « fotcafe