Znajomi z ZOO   10 Komentarzy

Nie znam osobiście osób, które nie lubiłyby oglądać fotografii lub filmów ze zwierzętami. Najciekawsze to tzw. “wildlife” czyli zwierzęta podpatrywane w swoim naturalnym środowisku. Jednak po to by robić tego typu zdjęcia, niezbędny jest odpowiedni wysokiej klasy profesjonalny sprzęt, doświadczenie oraz wiedza zarówno fotograficzna jak i przyrodniczo-zoologiczna, no i oczywiście odpowiednie środki finansowe na przygotowanie i realizację wyprawy.

A zatem czy miłośnik fotografii przyrodniczej zdany jest na robienie zdjęć wyłącznie kwiatkom, motylkom, kaczkom czy łabędziom ? Nie. Możemy wykonać interesujące zdjęcia zwierząt w ogrodzie zoologicznym, gdzie zgromadzono różne zwierzęta, niejednokrotnie pochodzące z dostępnych tylko nielicznym egzotycznych zakątków świata. Do tego mamy komfortową sytuację, bo zwierząt nie musimy najpierw wytropić, bezszelestnie podkradać się możliwie jak najbliżej, gdy jeden nieostrożny ruch, nadepnięcie na suchy patyk może zniweczyć nasze starania, bo wypatrzone modele czmychną z zasięgu naszego wzroku. W ogrodzie zoologicznym zwierzęta nigdzie nie uciekają, są przyzwyczajone do bliskiej obecności człowieka. Fakt, że fotografowanie w takich warunkach jest pozbawione ogromu emocji, ale nie oznacza to, że zdjęcia będą gorsze od tych zrobionych w środowisku naturalnym.

Co nam będzie potrzebne…?

– lustrzanka z teleobiektywem lub aparat kompaktowy oferujący kilkunastokrotny zoom optyczny

– może przydatny być statyw lub monopod (jednonożny statyw) dostosowany do posiadanego aparatu, co zapewni nam stabilizację gwarantującą nieporuszone zdjęcia przy fotografowaniu obiektywami długoogniskowymi

– zapasowe akumulatorki lub baterie oraz karty pamięci

– plecak, a w nim coś do picia i przekąszenia ( wprawdzie na terenie każdego ZOO jest masa punktów gastronomicznych, ale chyba szkoda czasu na stanie w kolejkach )

– nie musimy zabierać ze sobą ubrań oraz siatek i namiotów maskujących, gumiaków itp.

Kiedy wybrać się na zdjęcia ?

Proponowałbym zaplanować całodzienną wyprawę. Każdy ogród zoologiczny żyje własnym rytmem. Zwierzęta wypuszczane są na wybiegi o różnych porach dnia, karmienie zwierząt w zależności od gatunku odbywa się również w różnych godzinach. Każdy domownik ZOO ma swoje pory aktywności i odpoczynku. Radziłbym unikać okresów wakacyjnych lub weekendów, gdyż w tym czasie jest najwięcej zwiedzających, a rozkrzyczane wycieczki nie dość, że denerwują zwierzęta również skutecznie uniemożliwiają fotografowanie. Najlepsza pora na fotografowanie to okresy przed lub po sezonie.

Jak fotografować… ?

Za nim zabierzemy się za fotografowanie warto zatrzymać się przy danym wybiegu i poobserwować jak zachowują się zwierzęta. Czasami do danego wybiegu warto przyjść ponownie o innej porze dnia, kiedy zwierzęta będą wykazywały większą aktywność lub kiedy będą wypoczywały. Pośpiech jest tu najmniej wskazany. Nie musimy też fotografować wszystkich mieszkańców ZOO, zamiast zrobić wiele nieciekawych zdjęć lepiej pozostawić sobie coś do fotografowania na następny raz.

Mimo, że wszystkie wybiegi są poogradzane postarajmy się poszukać takiego punktu obserwacji i tak komponować zdjęcie, by ogrodzenie było możliwie najmniej widoczne. Unikajmy robienia zdjęć zwierząt za kratami, gdyż przy oglądaniu ich wywołują przygnębiające wrażenie. W przypadku konieczności fotografowania przez siatkę ogrodzenia tak operujmy doborem przesłony i czasu naświetlania, by siatka znalazła się poza głębią ostrości. Jeżeli np. fotografujemy ptaki w wolierach przybliżmy obiektyw możliwie blisko siatki, obraz jej rozmyje się w nieostrości powodując nieznaczne przyciemnienie i zmiękczenie zdjęcia. W przypadku takim należy zrezygnować z funkcji AF i ostrzyć obraz manualnie oraz używać dużego otworu przesłony.

Jeżeli robimy zdjęcia obiektywami o długich ogniskowych stosujmy krótkie czasy naświetlania ( stara zasada mówi, że czas naświetlania dla teleobiektywu wynosi 1/F, gdzie F oznacza długość ogniskowej zastosowanego obiektywu ) lub zastosujmy statyw fotograficzny, ewentualnie gdy nie możemy użyć statywu oprzyjmy aparat o coś stabilnego. Nie wahajmy się używać wyższych czułości ISO, gdyż w wielu przypadkach powstałe szumy możemy usunąć w większości programów graficznych.

Przy fotografowaniu zwierząt (o ile to możliwe) ustawiamy ostrość na ich oczy.

W czasie fotografowania nie zapominajmy nigdy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa: nigdy nie przechodźmy poza bariery odgradzające nas od zwierząt, mimo że wydaje się nam to idealne miejsce do wykonania unikalnych zdjęć. Mimo że zwierzęta tolerują swoich opiekunów nie oznacza wcale, że są oswojone i niegroźne. Sam fakt, że są uwięzione (mimo możliwie najlepszych warunków) wywołuje u nich stres i są nieobliczalne. Szczególnie w okresach, gdy w warunkach niewoli udało się im dochować potomstwa. Wielka atrakcja – niewinnie baraszkujące młode, są zawsze pod czujną opieką rodziców, gotowych bronić ich nawet kosztem własnego życia. Pamiętajmy, że odwiedzając ZOO jesteśmy tam gośćmi i stosujmy się do obowiązujących zasad określonych przez gospodarzy.

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia ZOO oraz fotografowania jego mieszkańców i nawet gdyby nie udało się Wam zrobić wielu zachwycających ujęć, to na pewno czas ten nie będzie stracony, a dostarczy Wam wielu wspaniałych wrażeń.

Kliknij poniższy link by zobaczyć zdjęcia.

Znajomi z ZOO

Posted 8 stycznia 2011 by andipab in O fotografowaniu

10 responses to “Znajomi z ZOO

Subscribe to comments with RSS.

 1. Reblogged this on Interesujące wieści….

  Polubienie

 2. Reblogged this on Tylko fotografia.

  Polubienie

 3. Grażynko, też mi się tak wydawało, ale to już nie perwszy sygnał o wielkości czcionki… Poza tym jest program lupa :)

  Polubienie

 4. nie ma potrzeby powiększania czcionki; wystarczy przycisnąć klawisz Ctrl i poruszyć kółkiem myszki. Powiększa się w ten sposób i zmniejsza… rzeczywiście widzę teraz ven komentarz jak maleńkie mróweczki, ale zaraz go powiększę!

  Polubienie

 5. Proszę bardzo :) a teraz idę spać… Dobranoc

  Polubienie

 6. Andrzejku, jednak powiększ czcionkę bo ja tutaj nic nie mogę przeczytać :)

  Polubienie

 7. :)

  Polubienie

 8. Kilka cennych i ważnych porad :)

  Polubienie

 9. Dziękuję Elu :)

  Polubienie

 10. Jak zwykle – fajnie piszesz o fotkach…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: